Půjčka na rodičovský příspěvek – recenze, na co si dát pozor, alternativy
Když se narodí dítě, bývá to událost, z níž se raduje celá rodina. Štěstím ovšem neskáče rodinný rozpočet a prázdná peněženka. Přestože ženy po porodu pobírají peněžitou podporu v mateřství a posléze rodičovský příspěvek, finanční propad je oproti dřívějšku markantní. Jak získat půjčku na rodičovský příspěvek?
Shrnutí článku
Banky půjčku na rodičák neposkytují. Maminky tedy musejí hledat u nebankovních společností jako je Ferratum nebo Ammado.
Vlastnosti půjčky pro maminky na rodičovské dovolené – nízká výše půjčky, krátká splatnost, vysoké úroky a poplatky.
Půjčku na rodičák až do výše 80 000 poskytuje Ferratum. Navíc nabízí první půjčku zdarma, pokud se splatí do 30 dní.
Mateřskou lze čerpat max. 28 týdnů, a to pouze pokud žadatelka byla účastníkem nemocenského pojištění po dobu minimálně 270 dnů v uplynulých 2 letech.
Rodičovský příspěvek lze čerpat do výše 350 tisíc korun po dobu 4 let věku dítěte. Může ho čerpat matka i otec.
Půjčka na rodičák, neboli půjčka na rodičovské dovolené může být řešením pro ty rodiče, kteří se ocitnou v tíživé finanční situaci. Může jim pomoci s neočekávanými výdaji, jako jsou opravy v bytě, pořízení nového vybavení pro miminko, nebo s dofinancováním dovolené.
Je však důležité si před sjednáním půjčky na rodičák uvědomit všechna rizika a pečlivě zvážit všechny aspekty. Jaké jsou možnosti půjčky na rodičák?
Mateřská vs. rodičovská
V prvé řadě je potřeba si vyjasnit jednotlivé pojmy. V souvislosti s porodem lze čerpat 2 sociální dávky:
- peněžitá pomoc v mateřství (mateřská)
- rodičovská
Na každou z dávek vzniká jiný nárok. Peněžitou pomoc v mateřství může čerpat ze začátku pouze matka, která porodila dítě, po šestinedělí může jít na mateřskou i otec. Mateřská však není automatická. Je třeba prokázat, že žadatel byl účastníkem nemocenského pojištění po dobu minimálně 270 dnů v uplynulých 2 letech.
Na peněžitou pomoc v mateřství nemají nárok třeba OSVČ, které si neplatí nemocenské pojištění. Účast na nemocenském pojištění je totiž dobrovolná. OSVČ musí splnit podmínku účasti na nemocenském pojištění alespoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na mateřskou.
Naproti tomu na rodičovský příspěvek má nárok kterýkoliv z rodičů, který pečuje o dítě do věku až čtyř let.
Mateřská dovolená začíná 8 až 6 týdnů před termínem porodu a trvá 28 týdnů, 37 týdnů u vícerčat. Tato délka je jasně daná.
Naproti tomu pobírání rodičovského příspěvku začíná po skončení mateřské a může trvat až do 4 let dítěte. Délku pobírání rodičovského příspěvku si volí sám rodič.
Peněžitá pomoc v mateřství se počítá z poslední pobírané hrubé mzdy. Velikost rodičovského příspěvku je menší a jasně stanovená. Je daná celková částka (300 tisíc korun), kterou může rodič jakýmkoliv způsobem vyčerpat. Může si nastavit čerpání na dva roky, nebo naopak pobírat minimální příspěvek celé čtyři roky.
Maximální měsíční výše rodičáku je omezena. Je tedy zřejmé, že leckomu se půjčka na rodičák může hodit.
Půjčka na rodičák
Ne všechny instituce poskytují půjčky všem žadatelům. Banky a nebankovní společnosti si před schválením půjčky prověří bonitu, tzn. schopnost splácet úvěr. Do úvahy berou příjmy, výdaje, úvěrovou historii a další faktory.
Bohužel ženy na mateřské či rodičovské dovolené jsou pro banku většinou rizikovou a nebonitní skupinou žadatelů, proto mohou mít ze získáním půjčky na rodičák problém. Pokud tedy nejsou měsíční příjmy ženy dostatečné, s žádostí o půjčku v bance nepochodí.
Pokud maminky neuspějí s bankovní půjčkou, můžou sáhnout po nabídkách nebankovních společností. Většina z nich půjčky pro maminky na rodičovské dovolené poskytuje. Výše půjčky na rodičák je však velmi nízká, naopak úroky bývají velmi vysoké.
Půjčku na rodičovské neboli také půjčku na rodičáku poskytuje například společnost Ammado, jež je ochotná uvolnit od 5 do 100 tisíc korun se splatností jeden rok až 7 let. Jako bonus Ammado k půjčce na rodičáku nabízí bezplatný odklad splátek až na 4 měsíce.
Nezáleží ani na době trvání rodičovské dovolené. Ani končící rodičák není překážkou v udělení půjčky na mateřské. Půjčku na rodičáku Ammado lze vyplatit na účet případně hotově poštovní poukázkou. Jedná se proto o půjčku na rodičáku bez účtu a dokonce i bez registru.
Půjčku na rodičovské dovolené nabízí i Ferratum. Ta navíc poskytuje první půjčka na rodičovské dovolené zdarma. Lze požádat o libovolnou částku od 2 500 Kč do 80 000 Kč.
Půjčka pro maminky na rodičovské dovolené
Půjčka pro maminky na rodičovské dovolené, známá také jako půjčka pro maminky na RD, je pro banky téměř vyloučená. Banky moc dobře vědí, že rodičovský příspěvek je účelovým státním příspěvkem, jenž je poskytován v souvislosti s péčí o dítě.
Neměl by být proto použit z jiných důvodů, tím spíše ne jako doložení příjmu u žádostí o půjčku na mateřské. Banky se brání tvrzením, že mají zodpovědnost vůči klientům a zákonnou povinnost zhodnotit úvěruschopnost potenciálních zákazníků.
Výjimka může nastat v případě, že má žena na rodičovské dovolené ještě přivýdělek bokem, například pracuje na částečný úvazek, má večerní brigádu, nebo vedlejší příjem z pronájmu nemovitosti. Všechny tyto příjmy (vyjma rodičovského příspěvku) lze sečíst a považovat za doložení příjmu, na jehož základě je možné půjčku pro maminky na rodičovské dovolené poskytnout.
Důležitým bodem při žádání o bankovní půjčku pro maminky na mateřské dovolené je také dobrá úvěrová historie. Tedy dosavadní i splacené dluhy, žádné exekuce či insolvence.
Přesto se však většina žen s půjčkou pro maminky na rodičovské dovolené obrací do nebankovního sektoru.
Půjčka na rodičák – na co si dát pozor?
Ženy na mateřské dovolené jsou brány jako rizikoví žadatelé, proto půjčky na rodičák nejsou příliš výhodné. Navíc mohou být pro maminky s omezenými příjmy nebezpečné.
Co je třeba zkoumat u půjčky na rodičák?
- Úroková sazba: Úroková sazba je klíčovým faktorem, který ovlivňuje celkovou cenu půjčky. Proto je důležité porovnat nabídky různých bank a nebankovních společností a vybrat si tu s nejnižší úrokovou sazbou.
- Poplatky: Půjčka s sebou může nést i různé poplatky, jako je poplatek za sjednání, vedení úvěru a předčasné splacení.
- Doba splatnosti: Doba splatnosti určuje, jak dlouho bude maminka půjčku splácet. Je důležité zvolit si dobu splatnosti, která bude odpovídat jejím možnostem.
- Výše splátek: Měsíční splátky by měly být takové, aby je matka bez problémů zvládala splácet. Nesmí zapomenout zohlednit i všechny ostatní výdaje, které má.
- Rizika: Půjčka je závazek, který je nutné splácet. Pokud nebude maminka splátky řádně hradit, může se dostat do dluhové pasti.
Obzvláště u maminky samoživitelky není půjčka na rodičák dobrý nápad. V případě, že má žena partnera, může půjčku splácet on. Avšak pokud ho nemá, dostane se maminka půjčkou na rodičák do problémů.
Půjčka na rodičovský příspěvek
Nebankovní sektor se půjčce na rodičovský příspěvek prakticky nebrání. Naopak je v jeho zájmu přilákat co největší procento klientů a znásobit vlastní zisky. V inzerátech a na webových stránkách jednotlivých nebankovních společností se proto hojně objevují emočně zbarvené slovní obraty, jejichž primárním cílem je vyvolat v lidech neuhasitelnou potřebu půjčky.
Půjčka na rodičovské dovolené je zhusta prezentována jako vysvobození, záchrana, či konec bezesných nocí. Aby rodičovská dovolená nezůstala v myslích penězprostých žen jako doživotní trauma, při půjčce na rodičovské se jim uleví a znovu nabydou práva na spokojený život.
Alternativy k půjčce na rodičovské dovolené
Než se novopečené maminky či tatínkové uchýlí k půjčce na rodičovské dovolené, měli by prvotně zvážit všechny dostupné varianty a alternativní řešení. Požádat o finanční pomoc rodiče či sourozence není ostudou, zejména, jedná-li se o mateřství první a nový životní styl a výše výdajů nejsou prozatím stabilizované.
U miminek a malých dětí není nezbytně nutné nakupovat veškeré oblečky zbrusu nové. Kojenci velmi rychle rostou a sotva unosí drahé kousky výbavy. Dětský textil z druhé ruky poslouží stejně dobře jako šaty nové a ušetří cenné koruny v napjatém rozpočtu. To samé platí u kočárků ze second handu.
Mnoho maminek se vrací k dříve populárním znovupoužitelným látkovým plenkám. Jednorázové pleny představují výraznou položku ve výdajích a zatěžují životní prostředí. Spousta žen proto volí ekologičtější a levnější způsoby, jak miminku zajistit základní potřeby. Pomůže také naučit batole na nočník v co nejranějším věku.
Zvážit by rodiče měli také nutnost pořízení různých pomocníků do domácnosti. Opravdu se maminky neobejdou bez moderních vymožeností typu ohřívačka kojeneckých lahví? Neuškodí přeptat se na rady a triky svých rodičů nebo kamarádek, které už děti mají. Tipů na ušetření peněz při výchově miminka není málo.
Využít se dají i další dávky a pomoc státu. Stát nabízí rodičům s dětmi různé dávky a pomoc, které jim mohou usnadnit finanční situaci. Na webu Ministerstva práce a sociálních věcí se lze o tom, na jaké dávky mají rodiče nárok.
Kolik je mateřská a rodičovský příspěvek?
Mateřská je počítána jako 70 % z vyměřovacího základu. Při minimální mzdě, která v roce 2024 činí 18 900 Kč, dostane maminka 399 Kč za každý kalendářní den, tj. 11 970 Kč měsíčně.
Mateřská za 28 týdnů v případě jednoho narozeného potomka a minimální výplaty je 73 304 Kč, za 37 týdnů u dvou a více ratolestí pak 96 866 Kč. Pokud ženy podmínku k dosažení peněžitého příspěvku v mateřství nesplní, mohou rovnou začít čerpat rodičovský příspěvek.
U dětí narozených do 31. 12. 2023 je celková částka rodičovského příspěvku na jedno narozené dítě 300 000 Kč, v případě vícerčat je to 450 000 Kč. Tuto částku mohou rodiče čerpat až do 4 let věku dítěte.
U dětí narozených od 1. 1. 2024 je celková částka rodičovského příspěvku na jedno narozené dítě 350 000 Kč, v případě vícerčat je to 525 tisíc korun. Tuto částku mohou rodiče čerpat až do 3 let věku dítěte.
Rodič, který nedosáhl na peněžitou pomoc v mateřství nebo měl malé příjmy (typicky podnikatelky, studentky nebo nezaměstnané), může v rámci rodičáku čerpat maximálně 13 tisíc korun měsíčně. Ostatní mohou zvolit měsíční výši příspěvku libovolně, nejvýše však 47 700 Kč. Částku lze měnit každé tři měsíce.
Jak dlouho lze čerpat rodičovský příspěvek
Pobírat rodičovský příspěvek může žena (případně muž) pobírat do věku dítěte čtyř let. Většina rodičů však volí čerpání do tří let věku, kdy je příspěvek 300 (350) tisíc postupně měsíčně vyplácen na účet rodiče po dobu tří let. Dosahuje přibližně 9 700 korun za měsíc.
Při volbě čerpání rodičovského příspěvku po dobu 4 let je měsíční částka vypočítána na 6 250 korun. Nemá-li žena stabilní zázemí a dostačující podporu manžela či rodiny, je tato částka víceméně likvidační. Výplata příspěvku se také může o pár dní či týdnů opozdit, případně nedorazí alimenty od druhého rodiče.
V takových případech nastává nezáviděníhodná situace, kterou je potřeba ihned řešit. Zejména matky samoživitelky se dostávají do svízelných okamžiků, kdy je potřeba každá koruna a není času nazbyt.