Půjčka pro problémové klienty a konsolidace – pro dlužníky v registru
Nabídka nebankovních půjček je takřka nekonečná, a tak si z ní vybere úplně každý – dokonce i lidé, kteří jsou tzv. problémoví. Čím jsou nebankovní půjčky pro problémové lidi specifické a za jakých podmínek je lze získat?
Shrnutí článku
Půjčky pro problémové lidi se zaměřují na klienty, kteří z různých důvodů nemají ideální úvěrovou historii a nedisponují dostatkem dokladů pro schválení běžné bankovní půjčky.
Rysy půjček pro problémové lidi – nižší částka, kratší doba splatnosti, vysoké úroky a poplatky.
Poskytovatelé půjček pro problémové lidi – nabízí je nebankovní společnosti, které se zaměřují na rizikové klienty. Obvykle se jedná o kratkodobé půjčky v řádech tisíců korun.
Alternativy k půjčkám pro problémové lidi – konsolidace, refinancování, půjčka od rodiny, pomoc neziskové organizace.
Za problémového je v souvislosti s půjčkami většinou považován člověk, který má záznam v registru dlužníků. Kvůli tomu, že v minulosti nesplácel své závazky v termínu, mu banky a ani mnoho nebankovních společností nepůjčí. Naštěstí existují nebankovní půjčky pro problémové lidi, pro které jsou typické velmi mírné podmínky.
Co jsou půjčky pro problémové lidi?
Půjčky pro problémové lidi, nazývané také půjčky pro lidi se záznamem nebo půjčky pro dlužníky, jsou specifické úvěrové produkty, které se zaměřují na klientelu s horší bonitou. To znamená, že tyto půjčky jsou určeny pro lidi, kteří:
- mají negativní záznam v registru dlužníků (např. nesplácené úvěry, exekuce)
- nedisponují dostatečným příjmem pro schválení klasické bankovní půjčky
- mají jinou nepříznivou úvěrovou historii
Na rozdíl od standardních bankovních úvěrů, které jsou pro problémové klienty obtížně dostupné, půjčky pro problémové lidi nabízí alternativní řešení. Poskytují tak šanci na získání financí i těm, kteří se v minulosti potýkali s dluhovými problémy.
Charakteristika půjček pro problémové lidi:
- Nižší maximální výše půjčky: V porovnání s běžnými úvěry se jedná o menší částky, obvykle v řádu tisíců či desetitisíců korun.
- Kratší doba splatnosti: Splácení probíhá v kratším časovém horizontu, nejčastěji v rozmezí několika dní maximálně měsíců.
- Vyšší úrokové sazby: Půjčky pro zadlužené klienty se vyznačují výrazně vyššími úrokovými sazbami, které můžou dosahovat i desítek procent ročně.
- Méně náročné podmínky schválení: Poskytovatelé obvykle kladou menší důraz na bonitu klienta a nevyžadují doložení příjmu.
Nebankovní půjčky pro problémové lidi, půjčky bez registru přes internet nebo půjčky pro zadlužené, spadají do kategorie mikropůjček. To znamená, že jsou poskytované v řádu několika tisíců korun a doba jejich splatnosti je několik týdnů, výjimečně měsíců. Jedná se tedy o půjčky do výplaty, které se hodí například na uhrazení nečekaných výdajů.
Podmínky půjčky pro problémové lidi
Aby byla žádost o nebankovní půjčku pro problémové lidi schválena, je většinou nutné splnit následující podmínky:
- věk min. 18 let
- trvalé bydliště v České republice
- vlastní bankovní účet
- pravidelný příjem
Jak již bylo zmíněno, zdroj a výši příjmu je často nutné prokázat, a to například pomocí výpisu z účtu nebo potvrzení od zaměstnavatele. Nezaměstnaní zájemci o
Sjednání půjčky pro problémové klienty
Nebankovní půjčky pro problémové klienty se sjednávají online na webových stránkách jejich poskytovatele. Většinou stačí nastavit výši a splatnost půjčky v úvěrové kalkulačce, jako je například NavigátorÚvěrů.cz a poté vyplnit několik základních osobních údajů.
Vyplňuje se jméno, adresa, kontaktní údaje a výše půjčky. I když půjčky pro zadlužené klienty nevyžadují doložení příjmu, poskytovatel může hodnotit bonitu na základě alternativních údajů. Mezi tyto údaje můžou patřit:
- Výpis z bankovního účtu: Poskytovatel analyzuje pohyby na bankovním účtu, aby získal představu o příjmech a výdajích žadatele.
- Zaměstnání: I když žadatel nemusí doložit výši mzdy, zaměstnání může hrát roli při posuzování bonity.
- Osobní údaje: Poskytovatel se může ptát na rodinné zázemí, bydliště a další osobní údaje, které mu pomohou zhodnotit rizikovost půjčky.
Po vyplnění a odeslání online žádosti zbývá už jen vyčkat na schválení půjčky. Celý proces zpravidla nezabere více než 24 hodin. V případě schválení podepíše klient smlouvu o půjčce online nebo na pobočce poskytovatele.
Peníze budou vypláceny na bankovní účet obvykle do několika dnů. Pokud se jedná o opakovanou půjčku, je často možné peníze obdržet během pár minut.
Půjčka pro dlužníky v registru, nebankovní půjčka pro dlužníky
Půjčka pro dlužníky v registru, nazývaná také půjčka se záznamem v registru nebo nebankovní půjčka pro dlužníky, je specifický úvěrový produkt určený pro ty, kteří mají negativní záznam v registru dlužníků jako je například SOLUS, NRKI nebo BRKI. Z tohoto důvodu by jen těžko získali půjčku v bance.
Typické vlastnosti půjčky pro dlužníky v registru:
- Poskytovatelé: Nabízí je nebankovní společnosti, které se zaměřují na rizikové klienty.
- Výše půjčky: Obvykle se jedná o krátkodobé půjčky v řádech tisíců korun.
- Doba splatnosti: Kratší doba splatnosti, běžně 14 dní až 30 dní.
- Úroková sazba a RPSN: Vysoké úrokové sazby a RPSN, které se pohybují v desítkách či stovkách procent ročně.
- Poplatky: Poplatek za sjednání, poplatek za prodloužení splatnosti a další poplatky.
- Dostupnost: Rychlé a snadné online sjednání bez nutnosti dokládat potvrzení o příjmu.
- Bonita: Nižší nároky na bonitu klienta, schválení i pro klienty s negativním záznamem v registru dlužníků.
Na trhu existují nepoctivé společnosti, které mohou zneužít situaci dlužníků. Proto by půjčka pro dlužníky v registru měla být krajním řešením a pouze v případě, že dlužník vyčerpá všechny ostatní možnosti.
Půjčka ihned pro dlužníky, online půjčka pro dlužníky
Půjčku ihned pro dlužníky poskytují převážně nebankovní společnosti a alternativní poskytovatelé úvěrů, kteří se specializují na rizikovější klientelu. Tito poskytovatelé mají flexibilnější podmínky a jsou ochotni přijmout vyšší riziko, které je spojeno s půjčováním peněz lidem s negativními záznamy v úvěrových registrech.
Mezi poskytovatele online půjčky pro dlužníky patří:
- Provident: Nabízí půjčky bez nutnosti doložení příjmu a kontrol v registrech.
- Home Credit: Poskytuje spotřebitelské úvěry a půjčky s flexibilními podmínkami.
- Zaplo: Specializuje se na rychlé půjčky s možností sjednání online.
- Fair Credit: Nabízí hotovostní i bezhotovostní půjčky s osobním přístupem ke klientovi.
- P2P platformy: Například Zonky nebo Bondster.
Avšak neznamená to, že uvedené společnosti online půjčku pro dlužníky vždy a automaticky poskytnou. Záleží totiž na konkrétní situaci dlužníka, tedy jak moc je zadlužen, kolik žádá půjčit a jestli bude schopen půjčku splatit.
Půjčkou ihned pro dlužníky se člověk snadno může dostat do dluhové pasti, ze které se bude jen těžko dostávat.
Půjčka na splátky pro dlužníky
Půjčka na splátky pro dlužníky může být řešením pro ty, kteří potřebují překonat krátkodobé finanční potíže a nemají přístup k tradičním bankovním úvěrům. Je však důležité pečlivě zvážit všechny možnosti, porovnat nabídky různých poskytovatelů a důkladně prostudovat podmínky půjčky, aby se předešlo dalším finančním problémům.
Co zohlednit při výběru poskytovatele?
- Reputace: Důkladně si prověřit reputaci poskytovatele půjčky, včetně recenzí a hodnocení od jiných zákazníků. Půjčky na splátky pro dlužníky zpravidla neposkytují seriózní věřitelé.
- Podmínky: Pozorně si přečíst všechny podmínky úvěru, včetně úrokových sazeb, poplatků a podmínek splácení.
- Transparentnost: Vybrat si poskytovatele, který je transparentní ohledně všech nákladů spojených s půjčkou.
- Flexibilita: Zjistit si, zda poskytovatel nabízí flexibilní podmínky splácení, které mohou být přizpůsobeny finanční situaci dlužníka.
- Podpora a služby: Dobrá zákaznická podpora a služby mohou být klíčové, zejména pokud se člověk dostane do problémů se splácením.
Půjčka na splátky pro dlužníky je sice obvykle poskytována pouze v řádech tisíců korun, to však neznamená, že nemůže způsobit pořádné problémy.
Půjčky pro dlužníky s exekucí
Získat půjčku pro dlužníky s exekucí je v České republice legálně velmi obtížné. Banky a seriózní nebankovní instituce neposkytují úvěry lidem s probíhající exekucí, jelikož by to pro ně znamenalo značné riziko nesplácení.
Navíc věřitel je povinen žadatele prověřovat co do jeho bonity, a pokud zjistí, že má či měl problémy se splácením svých předchozích závazků, neměl by další úvěr poskytnout. Exekuce je tak pro banky a jiné seriózní věřitele stopkou.
Důvodem je i to, že exekuce omezuje dispoziční práva dlužníka s jeho bankovním účtem. To znamená, že peníze z půjčky by mohly být exekutorem zabaveny ještě před jejich využitím dlužníkem.
Existují však výjimky půjčky pro dlužníky s exekucí:
1) Půjčky od soukromých osob: V ojedinělých případech je možné získat půjčku od soukromé osoby, která je ochotna riskovat a půjčit peníze i dlužníkovi s exekucí. V takovém případě je však nutné počítat s velmi vysokými úroky a nevýhodnými podmínkami. Zpravidla se navíc bude jednat o nebankovní půjčku pro dlužníky na ruku, tedy v hotovosti.
2) Půjčky se zástavou: Pokud dlužník disponuje majetkem, který lze zastavit, může mu některá nebankovní společnost poskytnout úvěr proti zástavě. Hodnota zástavy by musela být vyšší než výše půjčky a exekuční pohledávky. I v tomto případě je nutné počítat s vysokými úroky a poplatky.
V případě tíživé životní situace se dlužník může obrátit na úřad práce a požádat o sociální dávky. Tyto dávky sice nejsou formou půjčky, avšak můžou dlužníkovi pomoci s úhradou základních životních potřeb a usnadnit tak řešení jeho dluhové situace.
Půjčky pro dlužníky s exekucí by měly být vnímány jako krajní řešení a pouze v případě nezbytné nutnosti. Před sjednáním jakékoli půjčky, tím spíš půjčky pro dlužníky s exekucí, je nutné důkladně zvážit všechny dostupné alternativy a zvážit rizika půjčky.
V každém případě by se člověk neměl zavazovat k více půjčkám najednou, aby se vyhnul dalšímu zadlužování.
Půjčka pro zadlužené klienty – na co dát pozor?
Na trhu nebankovních půjček pro zadlužené klienty se vedle seriózních společností vyskytují také lichváři a další podvodníci. Proto je vhodné si před sjednáním půjčky pro problémové klienty důkladně pročíst recenze na nezávislých webových stránkách nebo recenze od lidí, kteří danou půjčku již vyzkoušeli. Rovněž je nutné dbát na to, aby byla daná společnost držitelem licence ČNB pro poskytování úvěrů.
Pokud jde o samotné podmínky půjčky, je důležité se zaměřit především na výši RPSN. Ta v sobě zahrnuje jak různé poplatky spojené s půjčkou, tak úrokovou sazbu, a tak je nejdůležitějším ukazatelem výhodnosti půjčky.