Nejvýhodnější půjčka – u které banky?
Vzít si půjčku se stalo novodobým trendem. Úvěr už není veřejností vnímám jako ostuda, nýbrž jako znak prosperity. Lidé touží po dobrém životě a chtějí ho hned, bez čekání, bez zdlouhavého spoření. Díky štědrým nabídkám úvěrových společností je více než kdy jindy snadné na půjčku dosáhnout. Jaká je nejvýhodnější půjčka?
Půjčit si peníze je mnohem snazší, než je splácet. Uvědomělé půjčování může být výhodné a pomůže lidem dosáhnout důležitých cílů, jako je koupě domu, auta nebo studium na vysoké škole. Příliš vysoké zadlužení však může nepříjemně zatížit domácí rozpočet.
Nejvýhodnější půjčka je ta, která nestojí moc peněz. Kterou dlužník splatí s co nejnižším úrokem a bez souvisejících poplatků. Většina klientů bank by nejradši splatila přesně tolik, kolik si půjčila, ani o korunu navíc. Půjčit 100 000 Kč, vrátit 100 000 Kč. Tak to však v bankovním světě nefunguje. Každá služba něco stojí.
Na úrocích banky vydělávají. Je to zákon trhu. Přestože se čas od času mohou vyskytnout lákavé nabídky na krátkodobý úvěr zdarma nebo první půjčku zdarma, je to spíše výjimka než pravidlo. Bankéři se shodují, že dobrá úroková sazba osobní půjčky je 5,99 % až 9 %.
Úrokové sazby se mění v čase v závislosti na tržních podmínkách a jsou oblíbeným měnovým nástrojem, který pomáhá stimulovat ekonomiku v době hospodářské krize nebo snižovat peněžní zásobu v době vysoké inflace.
Kupříkladu 20% RPSN není vhodná pro hypotéky, studentské půjčky ani půjčky na auto, protože je mnohem vyšší než to, co jim většina věřitelů vůbec nabídne. Pro osobní půjčky a kreditní karty je však 20% RPSN víceméně rozumná, zejména pro lidi s podprůměrnou bonitou.
Bonita neboli úvěruschopnost
Úvěruschopnost je měřítkem toho, jaká je pravděpodobnost, že zájemce o půjčku nesplatí své dluhy podle hodnocení věřitele. Úvěruschopnost věřitelé posuzují před schválením nového úvěru. Úvěruschopnost jednoduše řečeno znamená, jak vhodný je člověk, který chce získat úvěr. Pokud je věřitel přesvědčen, že dlužník včas splní svůj dluhový závazek, je dlužník považován za úvěruschopného.
Mezi faktory, které se při hodnocení úvěruschopnosti zohledňují, patří historie splácení, typy půjček, délka úvěrové historie a celkový dluh jednotlivce. Není výjimkou, že si lidé berou druhé i třetí půjčky, přestože ještě nesplatili tu první.
To se týká například hypoték, kdy si ke splácení bydlení chce dlužník přikoupit ještě něco jiného, třeba automobil nebo elektrický domácí spotřebič. Již probíhající půjčka logicky snižuje dlužníkovu úvěruschopnost, přičemž nejdůležitějším parametrem ke schválení dodatečného úvěru je výše klientových příjmů a výdajů a také jeho platební morálka.
Dlouhodobá půjčka pro dlužníky
Dlouhodobá půjčka pro dlužníky je možná i u banky, přestože se banky většinou silně brání v uvolňování dalších úvěrů. Největší šanci získat dlouhodobou půjčku pro dlužníky je oslovit stejnou banku, která zná klientovo platební pozadí a ví, co si její zákazník může dovolit.
Klient nesmí být v prodlení se splátkami a musí mu zůstávat dostatečná měsíční rezerva po odečtení všech nezbytných výdajů a splátek. V opačném případě u banky neuspěje a bude se muset obrátit na nebankovní věřitele, případně na soukromé investory.
V takových případech je však na místě velká obezřetnost, neboť nebankovní půjčky a jejich schůdnější pravidla mohou být vyvážena vyššími úroky, kratší splatností či navazujícími poplatky a ceníkem vysokých sankcí. To samé platí i u půjček od soukromníků, kteří si vysloužili neblahou pověst lichvářů.
S požadovanou částkou se dá i hýbat a zvýšit tak své šance na schválení další půjčky. Například půjčka 100 000 Kč může být i nižší, případně rozložena do delšího splátkového období, aby měl žadatel možnost bezproblémového splácení, které by neohrozilo jeho měsíční rozpočet.
Půjčka Fio Banka
Vhodným příkladem budiž půjčka Fio Banka. Reprezentativním příkladem pro splátkový úvěr je půjčka 100 000 Kč s těmito parametry:
- trvání 5 let
- výše měsíčních anuitních splátek činí 2 198,27 Kč
- pevná úroková sazba je 11,48 % p. a.
- výše roční procentní sazby nákladů (RPSN) činí 12,10 % p. a.
- splatná částka celkem je 131 895,19 Kč
Žadatel o půjčku Fio banka musí splňovat jen několik podmínek. Musí mít u Fio Banky veden běžný účet v českých korunách, na nějž mu chodí pravidelný příjem (výplata, příjmy z podnikání, důchod) a nemít negativní záznam v registru dlužníků, respektive nemít pošramocenou úvěrovou historii.
Registry dlužníků neboli úvěrové registry primárně slouží bankovním i nebankovním věřitelům ke kontrole a prověrce platební historie svých klientů. V těchto databázích je zpravidla neveřejně evidována každá žádost o půjčku, ať úspěšná, či neúspěšná, průběh splácení, výše půjčky a úroků, zpoždění splátek, žádost o odklad splátek či přestávka v placení.
Výhody Fio půjčky
Fio banka vyznává transparentní politiku a podmínky schválení půjčky jsou jasné a srozumitelné. Výčet výhod Fio půjčky:
- rychlé schválení a vyřízení online
- půjčka od 10 000 do 6 000 000 Kč
- doba splácení 6 až 96 měsíců
- žádné skryté poplatky
- předčasné splacení zdarma
- změna výše splátky v průběhu půjčky zdarma
- úroková sazba od 7,58 %
Každá půjčka se vyznačuje jinými charakteristikami. Pro větší přehled a lepší orientaci může žadatelům o úvěr pomoci použít online úvěrovou kalkulačku, která na základě zadaných parametrů vyselektuje úvěr, který se nejvíce podobá daným údajům. O to snazší a rychlejší je pro zájemce o půjčku oslovit konkrétní věřitele.
Před samotnou žádostí je možné využít služeb Fio banky – půjčka kalkulačka. Ta napoví, jaké podmínky bude daná půjčka mít a jaké budou měsíční splátky.
U každé půjčky, bankovní i nebankovní, je potřeba mít co největší jistotu, že klient dokáže úvěr včas a řádně splácet. Život je nevyzpytatelný a mohou se přihodit nečekané situace v podobě neplánované ztráty zaměstnání, delšího úrazu nebo onemocnění, nutnosti dlouhodobě pečovat o stárnoucí rodiče či nemocné dítě a mnoho dalšího.
Proto je důležité mít svůj úvěr pojištěn, respektive sjednat si pojištění schopnosti splácet, které nenadálé výpadky příjmu dokáže pokrýt. Vše je o zodpovědné komunikaci, tudíž mnoho bank je zvyklých jednat flexibilně a umožnit svým klientům dočasné splátkové prázdniny či snížení splátek.