Jak si půjčit peníze rychle a bezpečně
Vzít si půjčku, aniž by se člověk stal obětí podvodu, může být někdy obtížné. Obzvlášť když člověk potřebuje peníze rychle a nemá nejlepší úvěrovou minulost. Jak si půjčit bezpečně a rychle?
Pokud jde o půjčování peněz, je klíčový zdravý rozum. Znalost možných rizik spojených s přijetím půjčky a určení schopnosti dluh splatit je důležitá pro zodpovědné půjčování peněz.
I když jsou podmínky pro půjčování peněz od roku 2016 přísnější, stále se najde dost lidí, kteří vědí, jak vydělat peníze nelegálně. Podvodníci jsou stále rafinovanější. Existuje však několik kroků, které lze podniknout, aby si člověk půjčil peníze a nepřišel při tom o střechu nad hlavou.
6 pravidel, jak si půjčit zodpovědně
Půjčování si peněz může být skvělým způsobem, jak překonat finanční nouzi. Díky půjčce na OP lze snadno koupit nový spotřebič, zafinancovat opravu auta nebo vyrazit na dovolenou.
Ovšem při nesprávném a neuváženém postupu může půjčka vést i k vážným finančním potížím. K půjčkám je proto potřeba přistupovat zodpovědně. Jaká jsou hlavní pravidla, kterými by se měl každý řídit, když si chce půjčit peníze?
1. Účel půjčky
Základním pravidlem pro zodpovědné půjčování peněz je, že si má člověk půjčovat jen na věci nezbytné, bez kterých se neobejde. Dovolenou, dárky a nejnovější typ mobilu si má člověk kupovat jen tehdy, když na to má.
Půjčky na OP lze sice získat na cokoliv a poměrně snadno, ovšem zbavit se jich už tak snadné být nemusí. Proto je potřeba nezbytnost půjčky dvakrát zvážit, než si jí člověk opravdu vezme.
2. Schopnost splatit půjčku
Než si člověk vezme půjčku, měl by zodpovědně posoudit svou schopnost půjčku splatit. Solidní věřitelé budou požadovat, aby žadatel tuto schopnost prokázal. To znamená, že bude muset doložit své příjmy a výdaje. Podle toho posoudí, zda si půjčku a závazek může dovolit.
Pokud věřitel odmítne peníze půjčit, má k tomu důvod. Chrání tím nejen sebe, nýbrž i žadatele. Před předlužením. Takže než člověk poběží k věřiteli, který poskytne nebankovní půjčky do 500 000 Kč bez registru a podrobného zkoumání příjmů, měl by se raději zamyslet, zda to za to stojí.
3. Nesplácení půjčky půjčkou
Pokud někdo nezvládá půjčku splatit, další půjčka to nevyřeší. Je sice mnoho věřitelů, kteří vědí, jak vydělat peníze nelegálně, a nemají problém půjčit i zadluženým lidem. Ovšem opakované braní si půjček vede jen do dluhové pasti, která může skončit exekucí nebo insolvencí.
Pokud dlužník nemá na splátku půjčky, měl by raději jednat se stávajícím věřitelem o odložení splátek. Sice to nebude zadarmo, ovšem rozhodně je to lepší cesta, než si brát další půjčku. Pokud si někdo se zadlužením neví rady, může se obrátit na neziskové organizace, které poradí zdarma.
4. Prověření věřitele
Věřitelé často slibují nemožné, jen aby nalákali nové klienty. Získání půjčky je snadné a rychlé, avšak málokdy to je pro klienta výhodné. Půjčku je tedy nutné si brát jen u prověřeného, seriózního věřitele, s jasně stanovenými parametry půjčky.
Základním pravidlem je, že poskytovatel musí dodržovat zákon o spotřebitelském úvěru a být zapsán v seznamu vedeném Českou národní bankou. To lze snadno ověřit přímo na webu ČNB. Pokud tam věřitel zapsaný není, je lepší hledat dál.
5. Celková cena půjčky
Než se člověk upíše nějaké půjčce, měl by si spočítat, kolik bude půjčka celkem stát. Důležitá je nejen úroková sazba, nýbrž i RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů. V té jsou zahrnuty všechny náklady spojené s čerpáním půjčky.
Věřitel by tyto údaje měl sdělovat automaticky. Pokud je neuvádí, nebo je dokonce nechce sdělit, rozhodně se nejedná o fér půjčku.
6. Smlouva o půjčce
Každou smlouvu je potřeba si pečlivě přečíst, i kdyby byla psaná malým písmem. Žadatel by se měl zaměřit především na úroky, RPSN, splatnost, sankce a pokuty.
Vždy je dobré si nechat čas na rozmyšlenou a porovnat nabídky jiných společností. Pokud věřitel na podpis smlouvy tlačí, nekouká z toho nic dobrého.
Existují soukromé půjčky bez podvodu?
Co je vlastně soukromá půjčka? Jedná se o půjčku, která je uzavřena mezi dvěma fyzickými nebo právnickými osobami, které nejsou spojeny s žádnou bankou nebo jinou finanční institucí. To znamená, že zde neexistuje žádný zavedený úvěrový standard nebo regulace, které by dlužníka chránily.
Proto jsou soukromé půjčky mnohem náchylnější k podvodům. Soukromé půjčky bývaly ve světě finančních služeb velkým problémem. Mnoho lidí bylo v minulosti zneužito a podvedeno, když si vzali lichvářskou půjčku nebo půjčku na směnku. Takové půjčky jsou způsobem, jak vydělat peníze nelegálně.
Dobrou zprávou je, že soukromou půjčku je možné uzavřít i bez rizika podvodu. Klíčem je udělat si průzkum a být opatrný. Nejdříve by si měl zájemce prověřit, o jakého věřitele se jedná.
Přečíst si recenze, ověřit si pověst a zkontrolovat všechny dokumenty, které věřitel poskytuje. Než něco člověk podepíše, měl by se ujistit, že rozumí všemu, co je uvedeno ve smlouvě o půjčce. Pokud o věřiteli nejdou najít žádné informace, pak se pravděpodobně o soukromé půjčky bez podvodu nebude jednat.
Soukromou půjčkou bez podvodu nebude ani půjčka, kdy věřitel nabízí nebankovní půjčky do 500 000 Kč bez registru a bez prověřování úvěrové minulosti a schopnosti půjčku splatit. Nicméně soukromé půjčky bez podvodu skutečně existují. Kde je najít, se lze dozvědět dále.
Půjčky od soukromníků – kde najít?
Nabídky půjček od soukromníků lze snadno najít na internetu. Ovšem ne všechny jsou seriózní. Zejména pokud někdo nabízí produkty soukromá půjčka ihned, půjčka na směnku nebo peníze na ruku. Žadatel sice získá peníze snadno a rychle, ovšem stejně tak se může ocitnout v problémech.
Kdo tedy chce bezpečnou půjčku od soukromníků, měl by se obrátit na některou z prověřených platforem. Tyto platformy půjčky nejen zprostředkovávají, nýbrž také vyřizují nezbytnou administrativu.
Pro tyto půjčky se používá označení peer to peer půjčky nebo jen zkratka P2P. Čeština používá také výrazy půjčky mezi lidmi nebo půjčky od lidí. Průkopníkem v této oblasti byla půjčka od Zonky (dnes Zonky Rentiér). Další známou platformou je např. Mintos nebo Bondster.
Jak P2P půjčky fungují?
Společnost zprostředkovávající P2P půjčky (tedy daná platforma) si žadatele o půjčku prověří. Zajímá se o výši jeho příjmu, další závazky, dluhy z minulosti apod. Na základě toho mu přidělí rating, tedy schopnost půjčku splatit.
Následně se žádost o půjčku objeví veřejně na platformě a ostatní do ní mohou investovat. Na P2P platformě se na půjčku mohou složit stovky lidí. Velkou výhodou P2P půjček je fakt, že celý proces jde vyřešit online zhruba za 10 minut.
Celkově lze říci, že existují nebankovní společnosti, kde opravdu půjčí, nicméně dlužník musí být ostražitý, pročíst si všechny podmínky smlouvy a splácet své dluhy řádně a včas.