Dovolená autem – pojištění auta do zahraničí
Mnoho lidí vyráží každým rokem na dovolenou vlastním autem. Cestou však může čekat spousta rizik a nástrah. Aby se dovolená nestala noční můrou, je třeba myslet na dobré pojištění. Jaká pojištění na dovolenou autem jsou potřeba? A kde sjednat nejlepší pojistku na auto?
Letecký nebo autobusový zájezd s cestovní kanceláří je sice bez starostí a lze ho objednat na pár kliknutí, přesto však mnoho lidí raději volí cestování po vlastní ose svým vozidlem.
Důvody jsou jasné. Nižší cena, pohodlí a svoboda. Když někdo jede na dovolenou autem, může dojet kamkoliv a kdykoliv. Může zastavit, kde se mu líbí. Může najít opuštěná místa, kde nejsou davy turistů. Zkrátka si všechno naplánuje podle svých představ.
Jenže dovolená autem má samozřejmě i svá negativa. Před odjezdem je potřeba myslet na spoustu věcí, které jinak zařídí cestovka. Kromě plánování cesty, sepisování, organizování a shánění ubytování nesmí člověk zapomenout na jednu důležitou věc. Tou je pojištění. A ne jenom jedno.
Přípravu před dovolenou autem tak není radno podceňovat. Co všechno je třeba zařídit před dovolenou autem? A jaké pojištění na dovolenou autem je potřeba sjednat?
Kontrola auta před cestou
Pokud chce někdo vyrazit na cesty vlastním autem, měl by si být v první řadě jistý, že auto cestu zvládne. Technický stav vozidla musí být v pořádku, aby člověk prožil cestu v pohodě a bez starostí.
Před dovolenou autem je třeba zkontrolovat stav oleje, chladicí kapaliny, brzdové kapaliny, tlak v pneumatikách, případně také doplnit klimatizaci. Kdo si na to sám netroufne, ať raději navštíví autoservis.
Auto by mělo mít základní výbavu v podobě autolékárničky, rezervní pneumatiky, heveru, klíče na výměnu pneumatiky, výstražného trojúhelníku a reflexní vesty. Některé země mají jiné požadavky na povinnou výbavu, proto je dobré si je před cestou zjistit.
Povinné ručení a zelená karta
Zmiňovat se o zákonné povinnosti mít sjednané povinné ručení je nejspíš zbytečné. Povinné ručení totiž musí mít všechna vozidla zapsaná v registru silničních vozidel. Bez povinného ručení nelze zkrátka jezdit, ať už v Česku, nebo v zahraničí.
Před cestou je však dobré si ověřit, že má člověk u sebe „zelenou kartu„, která je dokladem o uzavřeném a hlavně platném povinném ručení. Zelená karta dříve opravdu bývala zelená, dnes se jedná o černobílý dokument (bílý podklad, černé písmo).
U nás se lze zelenou kartou prokazovat buď v listinné podobě, nebo v elektronické podobě (např. PDF či obrázek v mobilním telefonu). Pro cesty do zahraničí je ovšem nutné mít u sebe zelenou kartu ve vytištěné podobě.
Zelená karta je sice mezinárodním dokladem, to ovšem neznamená, že platí v každé zemi. Předtím, než se člověk vydá na cesty, by si měl vždy zjistit, kde zelená karta opravdu platí. Jak to zjistit nejrychleji?
Na zadní straně každé zelené karty je uvedený seznam zemí, v nichž zelená karta, tedy povinné ručení, platí. Pokud jsou některé země přeškrtnuté, pojištění v nich neplatí. Zelená karta platí ve všech zemích EU a některých dalších zemích jako je např. Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Monako, Srbsko, Švýcarsko nebo Turecko.
Pokud se někdo chystá vyrazit do země, kde sjednané povinné ručení neplatí, měl by si uzavřít tzv. hraniční pojištění při vjezdu do příslušného státu. To se týká např. cest do Kosova.
Seznam zemí, kde platí zelená karta, se může lišit podle jednotlivých pojišťoven. Proto je dobré si tento seznam předem pročíst.
Havarijní pojištění
Havarijní pojištění je na rozdíl od povinného ručení dobrovolné. Chrání před škodami vzniklými na vlastním vozidle. Havarijní pojištění je pochopitelně dalším výdajem při provozování vozidla, proto ho spousta lidí neřeší.
Ovšem když jede někdo na dovolenou autem, je vhodné si havarijní pojištění sjednat. Havarijní pojištění totiž nemusí být celoroční, avšak i krátkodobé právě jenom na dovolenou. I když se před dovolenou může zdát auto v pořádku, stát se může cokoliv. Obzvlášť na delší cestě.
Ovšem problém nemusí nastat jen se samotným autem. Může přijít nečekaná vichřice, povodeň nebo vandal, který auto poškodí. I malá porucha nebo jiná událost může dovolenou nejen pěkně znepříjemnit, nýbrž i prodražit. S krátkodobým havarijním pojištěním však můžou být dovolenkáři v klidu.
Krátkodobé havarijní pojištění na našem trhu nabízí několik pojišťoven. U některých se lze ještě setkat s rozlišením na krátkodobé a sezónní havarijní pojištění. Sezónní havarijní pojištění se sjednává na minimální dobu tří měsíců. Je vhodné hlavně pro motorkáře nebo majitele veteránů, kteří v zimě nejezdí.
Sezónní havarijní pojištění je sice platné pro určitou dobu, avšak jinak se smlouva uzavírá na dobu neurčitou. To znamená, že v příštím roce bude platné opět v tomto období, aniž by člověk musel uzavírat pojištění znovu.
Naproti tomu krátkodobé havarijní pojištění se sjednává na dobu určitou, většinou na jeden měsíc. Proto je vhodné právě na cestu na dovolenou.
Mezi hlavní výhody havarijního pojištění patří proplacení škod na voze při dopravní nehodě. Pojišťovna také zaplatí odtah nepojízdného vozidla do nejbližšího servisu nebo dokonce i do Čech. Dále pojišťovna proplatí i škody, které na autě způsobil vandal nebo přírodní živly. Ochrání také při krádeži vozu, zaplatí náklady na náhradní dopravu pro pokračování cesty nebo náklady na přechodné ubytování.
Cestovní pojištění
Posledním pojištěním, na které je třeba před dovolenou myslet, je cestovní pojištění. Možná si někdo řekne, že cestovní pojištění je jen další zbytečný výdaj. Avšak opak je pravdou. Neštěstí nechodí po horách, nýbrž po lidech a stát se může cokoliv.
Nečekaná bolest zubu, nepříjemný pád z kola, otrava jídlem nebo požahání medúzou mohou plány na dovolené nepříjemně narušit. Cestovní pojištění proto není dobré podceňovat. Může ušetřit spoustu peněz, protože lékařská péče je v zahraničí o dost dražší než u nás.
I na cestování po Evropě je třeba sjednat cestovní pojištění. Klasická „modrá kartička“ neposkytuje pojištění a ošetření zdarma ve všech zemích EU. Zajišťuje pouze stejná pravidla, jako mají místní.
Základní ošetření sice bude mít člověk zdarma, avšak třeba při větším úrazu bude muset platit spoluúčast nebo náklady na léčení, které mohou být opravdu vysoké. Z cestovního pojištění navíc hradí pojišťovny přesun do zdravotnického zařízení a v případě potřeby i tzv. repatriaci, tedy návrat domů.
Pojišťovny také zaplatí potřebnou operaci, hospitalizaci, léky, odvoz dětí či příbuzných a další záležitosti. To vše jsou náklady, které se mohou vyšplhat do desetitisícových částek. Cestování bez cestovního pojištění je tak zbytečným rizikem, které se nemusí vyplatit.
Proč sjednat cestovní pojištění online?
Sjednání cestovního pojištění nikoho nezruinuje a naopak může spoustu budoucích nákladů ušetřit, proto by nad jeho uzavřením nikdo neměl váhat. Uzavřít cestovní pojištění je navíc velice jednoduché a rychlé. Není třeba nikam chodit a před dovolenou trávit drahocenný čas na pobočce pojišťovny.
Cestovní pojištění lze totiž jednoduše sjednat online klidně i půl hodiny před odjezdem. Při sjednání cestovního pojištění online navíc většina pojišťoven nabízí slevy. Cena cestovního pojištění online na jeden týden se může pohybovat již od 130 Kč.
Pro takovou částku nemá cenu riskovat. Samozřejmě cena cestovního pojištění online vždy závisí na destinaci, věku a aktivitách, které hodlá pojištěný provozovat. V každém případě se sjednání cestovního pojištění online rozhodně vyplatí.
Jak na pojištění ušetřit – srovnání povinného ručení
Kdo pojistku na auto teprve řeší, může se ve výběru snadno ztratit. Nabídka na trhu je poměrně široká. Povinné ručení i havarijní pojištění nabízí každá pojišťovna. Zájemce by tak prozkoumáváním a porovnáváním jednotlivých nabídek ztratil spoustu času.
S výběrem vhodného pojištění auta pomůže online kalkulačka pojištění, která nabízí srovnání povinného ručení. Zájemce do kalkulačky pojištění zadá základní parametry o vozidle a pojistníkovi a kalkulačka během pár minut nabídne srovnání povinného ručení podle cen a pojišťoven.
Díky srovnání povinného ručení zájemce snadno zjistí, jestli by u jiného poskytovatele pojištění auta nedostal lepší nabídku. Pokud ho navíc nějaká z nabídek zaujme, může pojištění sjednat online.
Online kalkulačky se však netýkají jen povinného ručení. Chytrou online kalkulačku havarijního nebo cestovního pojištění lze využít na srovnávači ePojistka.cz.
Kde získat kvalitní pojištění na dovolenou autem?
Po přečtení tohoto článku už je snad každému jasné, že pojištění, které proplatí škody vzniklé na dovolené, je k nezaplacení. Jak takové pojištění získat, neplatit zbytečně moc a zároveň neztrácet čas výběrem?
Pojišťovací portál 123ruceni.cz nabízí kalkulačky povinného ručení, havarijního pojištění i cestovního pojištění a spoustu dalších užitečných informací nejen na cesty. Díky pojišťovacímu portálu 123ruceni.cz ušetří až 86 % řidičů na povinném ručení. Slevy dosahují až výše 50 % oproti cenám v pojišťovnách.
Srovnání povinného ručení a dalších pojištění je navíc nezávazné a nic se za něj neplatí. Peníze ušetřené na pojištění pak může člověk raději utratit na dovolené.