Okamžitá půjčka ihned – na co dát pozor

okamzita-pujcka-ihned-2

Okamžité půjčky jsou obvykle krátkodobé půjčky, které nevyžadují kontrolu úvěruschopnosti. Mohou znít velmi výhodně. Je však dobré vědět, jak fungují.

Částka, kterou si žadatel může půjčit, je obvykle malá a zpravidla je úročena vysokou úrokovou sazbou. Navíc se může stát, že peníze klient nedostane okamžitě.

Někteří věřitelé sice používají honosný název soukromá půjčka ihned. Ve skutečnosti se však v mnoha případech jedná o hotovostní půjčky nebo půjčky před výplatou, které mají nevýhodné podmínky a extrémně vysoké úroky. Zde je několik typů, na co si dát pozor.

Jak funguje okamžitá půjčka

Obvykle může žadatel vyplnit žádost online nebo osobně. V žádosti uvede částku, kterou si chce půjčit, a dobu splácení. V závislosti na věřiteli bude muset také poskytnout některé osobní údaje. Obvykle je třeba uvést příjmy a dluhy, informace o bankovním účtu a e-mailovou adresu.

Věřitel obvykle slíbuje, že odpoví během několika minut a v případě schválení půjčky vloží peníze na bankovní účet téměř ihned. V některých případech však může trvat jeden nebo dva pracovní dny – nebo i déle – než žadatel obdrží finanční prostředky.

Půjčka nemusí být okamžitá

Zatímco při osobním jednání může být proces žádosti o půjčku rychlejší, u online žádosti obvykle trvá nějakou dobu, než věřitel rozhodne o žádosti a v případě schválení uloží peníze na bankovní účet žadatele. Tato doba se pohybuje od několika hodin do několika dnů.

Pokud například žádost klient odešle po určité denní době, může se stát, že peníze obdrží až následující pracovní den. Pokud věřitel potřebuje další informace, může klient čekat ještě déle. Lákání typu půjčka na účet ihned je tak často zavádějící.

Vysoká úroková sazba

Mnoho půjček, které jsou prodávány jako „okamžité půjčky ihned„, jsou ve skutečnosti hotovostní půjčky nebo půjčky před výplatou, které jsou nechvalně známé tím, že jsou s nimi spojeny velmi vysoké poplatky a úroky.

RPSN takové půjčky se může rovnat téměř 400 % za dvoutýdenní půjčku. Jiné rychlé půjčky si mohou účtovat ještě vyšší poplatky, jejichž RPSN se pohybuje kolem 700 % až 900 %.

Okamžité půjčky jsou malé půjčky

Toto není typ půjčky, kterou si člověk bere, pokud potřebuje financovat velký projekt. Částka, kterou si lze půjčit, je obvykle nízká. Nejčastěji jde o stovky nebo jednotky tisíc korun. Okamžité malé půjčky jsou obvykle považovány za nouzové půjčky.

Krátká doba splatnosti půjčky

Krátká doba splatnosti půjčky je dalším charakteristickým znakem okamžitých půjček před výplatou. Může se stát, že půjčku je třeba splatit hned v příštím výplatním termínu nebo do jednoho až dvou týdnů. To nedává mnoho času na to, aby dlužník sehnal peníze na splacení.

Větší a dlouhodobější nebankovní půjčky jsou také reálné, avšak nejsou tak jednoduché. Dlouhodobá půjčka bez registru pro dlužníky obvykle vyžaduje potvrzení o výši pravidelného příjmu, ručitele nebo zástavu nemovitosti.

Okamžitá půjčka bez registru

Okamžité půjčky jsou často atraktivní pro lidi se špatnou bonitou, protože mnoho z nebankovních věřitelů neprověřuje registry dlužníků.

To se může zdát lákavé, má to však i mnohá rizika. Opakované půjčování si na dluhy může člověka snadno dovést do dluhové pasti a k osobnímu bankrotu.

Řešením situace, kdy se člověku nashromáždí řada dluhů u různých věřitelů, je konsolidace dluhů. Sloučení všech dluhů do jednoho pomůže dlužníkovi ušetřit a získat lepší přehled o své finanční situaci.

TIP: Co je to konsolidace, jak ji mohou dlužníci využít a co jim přinese?

Okamžitá půjčka ihned – alternativy

Okamžité půjčky mají vysoké úrokové sazby a krátkou dobu splatnosti. Vyplatí se je využívat pouze v krajním případě.

Vždy je bude lepší najít jinou alternativu. Zde je několik dalších možností, které může dlužník zvážit:

  • půjčka od známých či příbuzných
  • první půjčka zdarma
  • poradenství neziskové organizace

Půjčka od přátel a rodiny se obvykle obejde bez úroků a polatků. V každém případě je nezbytné k takové půjčce sepsat smlouvu a dbát na její řádné splacení.

Některé nebankovní společnosti nabízejí první půjčku pro nové klienty zdarma. To znamená, že dlužník splatí jen dlužnou částku bez úroků a poplatků. Klient však musí dodržet dobu splatnosti, jinak ho čekají vysoké sankce.

Pokud si dlužník už neví rady, jak ven z bezvýchodné finanční situace, může oslovit některé neziskové organizace, které nabízejí poradenství zdarma. Dluhovou problematikou se zabývá například Člověk v tísní nebo nezisková organizace Česko bez dluhů.