Prověřené půjčky od soukromých osob – ihned, inzerce

Půjčku od soukromé osoby nejčastěji hledají lidé v exekuci, insolvenci nebo ti, kterým nepůjčí banka ani žádná nebankovní společnost. Jaká jsou specifika půjčky od soukromého věřitele? Přináší soukromá půjčka nějaká rizika? A co si představit pod pojmem půjčky pro dlužníky v insolvenci od soukromé osoby?

Půjčka od kamaráda nebo známého? Možná dobrý nápad, jenže co když se situace zkomplikuje? Půjčky od soukromých osob mohou být rychlým řešením, je však potřeba být obezřetný.

SHRNUTÍ ČLÁNKU

Vysoká rizika: Půjčky od soukromníků nejsou regulovány a znamenají neúměrně vysoké úroky, skryté poplatky a netransparentní smluvní podmínky.

Nedostupná ochrana: Věřitel-soukromník může snadněji zneužít dlužníka a vymáhat dluh nezákonnými metodami.

Alternativy: Lze využít bankovní úvěry, licencované nebankovní společnosti, nebo pomoc neziskových organizací.

Pečlivé zvažování: Je důležité analyzovat všechny nabídky, podmínky a rizika. Půjčka je závazek.

Půjčky od soukromých osob nejsou vždy bezpečné. Proto je lepší zvolit úvěr od prověřené nebankovní společnosti. Některé z ověřených nebankovních půjček je možné vidět v tabulce níže.

Ověřená půjčka od soukromníka – mýtus, nebo realita?

Označení „ověřená půjčka od soukromníka“ může vzbuzovat dojem seriózní a bezpečné nabídky. Ve skutečnosti se může jednat o klamavou reklamu a rizikový způsob financování.

Půjčky od soukromých osob nejsou regulovány Českou národní bankou, a proto na ně neplatí stejná pravidla a ochrana jako u bankovních a licencovaných nebankovních úvěrů.

To pro dlužníka znamená výrazně vyšší rizika:

  • Vysoké úroky a poplatky – půjčky od soukromníků se obvykle vyznačují neúměrně vysokými úrokovými sazbami a skrytými poplatky, které mohou celkovou cenu půjčky značně prodražit.
  • Netransparentní smluvní podmínky – smlouvy o půjčkách od soukromých osob nemusejí být vždy srozumitelné a transparentní. Dlužník tak může být snadno vystaven neférovým podmínkám a sankcím.
  • Nedostupnost sankcí – v případě nesplácení půjčky od soukromníka nemá dlužník k dispozici stejné možnosti obrany a sankcí jako u regulovaných úvěrů. Věřitel tak může uplatňovat nezákonné praktiky a dlužníka snadněji zneužít.

Před sjednáním jakékoliv půjčky, ať už od banky, nebankovní společnosti nebo soukromé osoby, je důležité si pečlivě prostudovat všechny smluvní podmínky, porovnat nabídky a zvážit všechna rizika. Půjčka je závazek, a proto je nutné k ní přistupovat s rozvahou a odpovědností.

Místo ověřené půjčky od soukromníka je vhodnější se zaměřit na:

  • Bankovní úvěry – banky nabízejí nízké úrokové sazby a transparentní podmínky.
  • Licencované nebankovní společnosti – podléhají dohledu ČNB a dodržují regulovaná pravidla.
  • Nezisková sdružení a nadace – v případě tíživé finanční situace se lze obrátit na neziskové organizace a nadace, které nabízejí pomoc a poradenství v oblasti dluhů.

Získat bankovní půjčku je podmíněno splněním řady podmínek, na které řada lidí nedosáhne.

Parametry půjčky od soukromníků

Půjčky od soukromníků žadatel získá poměrně snadno. Soukromí poskytovatelé půjček nepožadují potvrzení o příjmu ani nenahlížejí do registrů dlužníků.

Získání půjčky od soukromníků je velmi rychlé a peníze jsou k dispozici mnohdy ihned po podpisu smlouvy nebo do několika hodin. To ovšem znamená, že jsou zpravidla půjčovány nižší částky na kratší dobu.

Půjčka od soukromého věřitele může být i vyšší, ve většině případů však soukromník požaduje ručení nemovitým majetkem.

Prověřené půjčky od soukromých osob

Kdo žádá o bankovní půjčku, měl by se připravit na poměrně náročný schvalovací proces. Zkoumána je bonita klienta, jeho příjmy, výdaje a finanční historie. Ne každý tak na bankovní půjčku dosáhne.

Na řadu proto přicházejí nebankovní půjčky. Ovšem i nebankovní společnosti mají povinnost nahlížet do registrů dlužníků a prověřovat bonitu žadatelů. Neměly by tak poskytovat půjčky pro dlužníky, kteří mají finanční problémy.

Férové nebankovní společnosti neposkytnou půjčky lidem v exekuci nebo insolvenci. Ti tak často nemají jinou možnost, než vyhledat půjčku od soukromníka.

Nicméně je třeba uvést, že půjčku od soukromé osoby vyhledávají i lidé, kteří zadlužení nejsou a problémy se splácením nemají. Raději zvolí soukromého věřitele, se kterým se dá domluvit snadněji než s institucí. Ta totiž podléhá řadě regulací ze strany státu.

Ačkoliv jsou půjčky od soukromých osob často označovány jako „prověřené“, nejde o bezpečný produkt, který by bylo možné doporučit. Mnohem lepší než samozvané prověřené půjčky od soukromých osob jsou klasické úvěry od bank nebo solidních nebankovních společností.

Půjčka od soukromého věřitele

Již ze samotného názvu vyplývá, že půjčka od soukromé osoby neboli také půjčka od soukromého věřitele je nebankovní půjčkou. Půjčka od soukromé osoby pomůže především těm, kteří se nedohodli v bance nebo jim nevyhovují podmínky nebankovní společnosti.

Díky tomu, že soukromníci jsou mírnější v posuzování platební morálky a většinou ani neprověřují bonitu žadatele, mohou půjčky od soukromníků získat i dlužníci s exekucí, v insolvenci či nezaměstnaní

Je však potřeba si uvědomit, že pokud již někdo má dluhy a problémy se splácením, nová půjčka od soukromého věřitele finanční problémy nevyřeší. Právě naopak. Splácet půjčku půjčkou nikdy není dobré řešení. 

I když se půjčka od soukromého věřitele může zdát jako výhodná, je dobré si nejprve spočítat, o kolik člověk půjčku přeplatí a jaké zaplatí sankce, pokud se dostane do prodlení. Ať už se jedná o půjčka od soukromé osoby či jakoukoliv jinou půjčku, každý by si měl být jistý, že půjčku zvládne splácet. Jedině tak se vyvaruje pádu do dluhové pasti.

Soukromé půjčky bez podvodu

Na poli poskytovatelů soukromých půjček se pohybuje mnoho podvodníků, kteří se snaží vydělat na něčí tísni a neblahé životní situaci. Lidé často pod vlivem stresu a nouze uzavřou značně nevýhodnou smlouvu s velmi tvrdými sankcemi a podmínkami. Jak najít soukromé půjčky bez podvodu?

Před oslovením soukromého věřitele s žádostí o půjčku je dobré si poskytovatele půjčky prověřit. Na internetu si lidé v různých diskuzích vyměňují své zkušenosti se soukromými půjčkami bez podvodu, lze tam dohledat recenze a hodnocení.

Ty žadateli pomůžou si udělat obrázek o důvěryhodnosti daného soukromníka. Soukromou půjčku je potřeba pečlivě zvážit a porovnat s jinými možnostmi.

Před uzavřením samotné smlouvy je také nutné pořádně pročíst smluvní podmínky, seznámit se s výší sankcí při neschopnosti splácet a spočítat si, kolik ve finále člověk za půjčku od soukromé osoby zaplatí.

Často se totiž věřitel snaží nalákat na výhodné úroky, avšak nasadí nesmyslně vysoké poplatky, díky nimž je půjčka nevýhodná. Důležité také je, zda soukromá půjčka je či není zajištěna zástavou. V případě nesplácení by totiž člověk mohl o svůj majetek přijít.

Soukromý investor, který opravdu půjčí

Soukromý investor, který opravdu půjčí, bývá velmi často lichvářem a dlužníka dostane do ještě větších finančních problémů. Někteří lidé bývají ve snaze vydělat vynalézaví. Slibují půjčení peněz za skvělých podmínek, záznam v registru dlužníků pro ně není překážkou, rychlá platba je samozřejmostí.

Pokud není člověk v nouzi a finanční tísni, pak je mu jasné, že podobné nabídky soukromého investora, který opravdu půjčí, jsou sice lákavé, ovšem nereálné. Jenže člověk ve stresu a v rozrušení často přistoupí na jakékoliv podmínky, jen aby peníze získal.

Pokud člověk hledá soukromého investora, který opravdu půjčí, měl by se obrátit na spolehlivé platformy, kde jsou půjčky od soukromých investorů realizovány. Půjčky od soukromého investora jsou známé pod označením peer to peer půjčky, zkratkou pak P2P půjčky. Platformy soukromých investorů, kteří opravdu půjčí, fungují jednoduše.

Jak poznat spolehlivého soukromého investora

Kdo hledá opravdu spolehlivého soukromého investora, měl by se zaměřit na půjčky pod označením peer to peer, zkratkou P2P půjčky. Svým typem jsou nebankovními půjčkami a jejich poskytovatelem jsou soukromé osoby.

Kromě zkratky P2P se lze setkat s názvy „půjčky od soukromníků„, “půjčky od lidí” nebo “půjčky mezi lidmi”. Pro spolehlivé soukromé investory slouží speciálně vytvořené platformy, které tyto soukromé půjčky zprostředkovávají. Jedná se tak o prověřené půjčky od soukromých osob.

Platformy fungují jako zprostředkovatelé půjčky na jednoduché bázi. Zájemce o soukromou půjčku vyplní žádost s osobními údaji, požadavky na půjčku a uvedením, na co chce půjčku použít.

Platforma ohodnotí důvěryhodnost klienta a podle toho mu dá více či méně výhodný úrok. Soukromý investor se pak rozhodne, zda mu pošle libovolnou částku až do jím požadované výše. Většinou se však na jednu půjčku skládá více drobných investorů

Žadatel má právo půjčku odmítnout, pokud mu navržené podmínky půjčky od soukromníka nevyhovují.

Průkopníkem půjček od soukromníků byla Zonky půjčka investiční skupiny PPF. Vzhledem k tomu, že k tomuto typu půjčování peněz nejsou třeba drahé kamenné pobočky ani spousty zaměstnanců, dají se peníze půjčit daleko levněji.

Soukromé půjčky ihned – půjčka ze soukromých zdrojů

Někteří věřitelé se snaží nalákat nové klienty a nabízejí soukromou půjčku ihned. Ve skutečnosti se v mnoha případech jedná o hotovostní půjčky nebo půjčky před výplatou, které mají nevýhodné podmínky a extrémně vysoké úroky

Získat půjčku ze soukromých zdrojů nebývá problém. Obvykle stačí žadateli vyplnit žádost online nebo osobně. V žádosti uvede výši půjčky, dobu splácení a osobní údaje. Někdy je třeba uvést i příjmy a dluhy, informace o bankovním účtu a e-mailovou adresu.

Některé věřitele však tyto údaje nezajímají a půjčí téměř komukoliv. Pokud tomu tak je, je potřeba mít se na pozoru. Každý poskytovatel půjčky by si měl přece chtít prověřit, komu peníze půjčuje a jestli mu je bude schopný splatit.

Jestliže si věřitel nic prověřovat nechce, jeho úmysly nejsou čisté. Soukromé půjčky ihned se tak mohou stát velmi rizikovým produktem.

Půjčka ze soukromých zdrojů mívá vysoké úrokové sazby a krátkou dobu splatnosti. Vyplatí se ji využívat pouze v krajním případě. Vždy je lepší najít jinou alternativu.

Půjčky bez Solusu a registru od soukromých osob

S půjčkou pro lidi v Solusu se lze běžně setkat, v dnešní době není ničím výjimečným. Co je Solus? A jak člověk dostane půjčku bez Solusu a registru od soukromých osob?

Solus (Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům) je nejznámějším registrem dlužníků už od roku 1999. Do registru Solus se zapisují informace o úvěrech, které nejsou řádně spláceny. Jedná se o negativní záznamy. Může jít nejen o půjčky, nýbrž i faktury za mobilní telefon, energie, pokuty či poplatky za kabelovou televizi.  

Kdo má záznam v registru dlužníků, ten bankovní úvěr nedostane. Takový žadatel se obrátí na soukromého věřitele a zpravidla půjčku bez Solusu a registru od soukromých osob získá.

Půjčka Solusu a registru je tedy půjčka, kdy poskytovatel (soukromý investor) nenahlíží do registru dlužníků a nezkoumá úvěrovou historii žadatele. Může se jednat např. o půjčku před výplatou, kdy žadatel dostane peníze prakticky okamžitě.

Při hledání půjčky bez Solusu a registru od soukromých osob je však důležité vybírat pouze z ověřených a seriózních poskytovatelů. Skutečnost, zda je či není investor seriózní, si lze ověřit u ČNB. Každý poskytovatel spotřebitelských úvěrů totiž musí mít licenci od ČNB

Půjčky pro dlužníky v insolvenci od soukromé osoby

Brát si půjčky pro dlužníky v insolvenci od soukromé osoby není nejlepší řešení. Cílem insolvence totiž je, aby bylo uspokojeno co nejvíce dlužníkových věřitelů a aby byl dlužník zbaven dluhů. Nikoliv aby si nabral dluhy další.

Je-li dlužník v insolvenci, nemůže žádat o půjčku pro dlužníky v insolvenci od soukromé osoby a ani o žádnou jinou bankovní či nebankovní půjčku. Respektive žádat může, ovšem nikdo by mu jí poskytnout neměl. 

Pokud by si dlužník přesto půjčku pro dlužníky v insolvenci od soukromé osoby vzal a zjistil to jeho insolvenční správce, insolvence by byla zastavena a dlužník by byl poslán do konkursu. To znamená, že k oddlužení by již nemohlo dojít. Majetek dlužníka by byl prodán a výtěžek rozdělen mezi věřitele. 

Vždy je lepší hledat další zdroje příjmů, než pátrat po půjčce pro dlužníky v insolvenci od soukromé osoby. Na splácení půjček je také vhodné použít všechny neočekávané příjmy, které člověk získá.

Inzerce půjček od soukromých osob

Na internetu lze najít inzerce půjček od soukromých osob. Některé nabídky znějí až pohádkově a věřitelé mají různé praktiky, jak nalákat nové klienty. Někdy tak není snadné poznat, jestli se jedná o lichváře nebo spolehlivého investora.

soukromých půjček musí být člověk obzvlášť obezřetný. Je potřeba vyloučit nabídky, které mohou být podvodné, nevýhodné a cíleně nepříznivé pro žadatelovu situaci.

Musí si pečlivé přečíst podmínky úvěru. Doporučuje se věnovat pozornost poplatkům, které mohou být v průběhu splácení sankciovány. Pokud na něj věřitel s podpisem smlouvy tlačí, má podmínky nesrozumitelné nebo mu je ani neumožní přečíst, pak je nejlepší hledat jinou inzerci půjček od soukromých osob.

Nevýhody soukromé půjčky

Výhody soukromé půjčky jsou vykoupeny nevýhodami. A je potřeba říci, že někdy jsou vykoupeny opravdu draze.

Zásadními nevýhodami soukromé půjčky jsou:

  • vysoké úroky
  • vysoká RPSN
  • poplatky
  • sankce v případě prodlení se splácením

Nevýhodou soukromé půjčky může být i to, že jsou poskytovány v nižších částkách na kratší dobu. S dlouhodobými soukromými půjčkami se člověk příliš často nesetká.

U soukromých půjček lze často narazit na lichvářské půjčky. Ty jsou spojeny s abnormálně vysokými sankcemi, poplatky, RPSN, nesmyslnými podmínkami a lhůtami na splacení. Za lichvářské půjčky se dá označit zneužití momentální nepříznivé situace jiného člověka a vyvíjení nátlaku na člověka s cílem obohatit se.

Lichvářské půjčky jsou v ČR zakázané a člověk by se jim měl vyhýbat. Kdo si tedy bude brát soukromou půjčku, měl by hledat jen prověřené půjčky od soukromých osob. Pokud by narazil na lichváře, mohl by ze dne na den přijít o střechu nad hlavou.

Pozor na soukromou půjčku na směnku

Již několik let jsou soukromé půjčky na směnku v České republice zakázány a ten, kdo soukromou půjčku na směnku nabízí, jedná nelegálně.

Každý poskytovatel úvěru totiž musí mít licenci od ČNB. Pokud ji nemá, porušuje zákon. Lidé, kteří poskytují soukromé půjčky na směnku žádnou licenci nemají, proto se pohybují za hranicí zákona. I přesto lze najít mnoho inzercí půjček od soukromých osob, které nabízejí půjčky od soukromé osoby na směnku. Takové půjčky jsou vysoce rizikové a nezákonné.

Soukromé půjčky na směnku často volí lidé, kteří mají dluhy nebo exekuce, protože jim nikdo jiný nepůjčí. Bývá pravidlem, že se s takovou půjčkou pojí extra vysoké úroky.

Většinou je součástí půjčky od soukromé osoby na směnku tzv. rozhodčí doložka, na základě níž může věřitel volit arbitra, který rozhodne případný majetkový spor namísto nezávislého soudce. Je nasnadě, že věřitelem zvolený arbitr nikdy nerozhodne ve prospěch dlužníka.

Půjčka na směnku je velmi často lichvářskou půjčkou. Má nepřiměřeně vysoké úroky, obrovské smluvní pokuty a využívá tísně žadatele. Taková půjčka je zákonem zakázaná.

Mezi výhody soukromých půjček na směnku lze zařadit rychlé a snadné vyřízení, jelikož není nutné dokládat příjem ani jiné záležitosti, na základě nichž instituce vyhodnocují bonitu žadatele. V tomto případě ovšem nevýhody půjček na směnku převažují a tento druh půjčky nelze doporučit.